Yapon dili kurslarıYapon dili kursları, adından da məlum olduğu kimi, yapon dilinə maraq göstərən hər bir Azərbaycan vətandaşına yaşından aslı olmayaraq yapon dili öyrədilməsini həyata keçirir. Kurslarda əsas etibarilə ünsiyyət yönümlü tədris metodikasından istifadə olunaraq dərslər keçilir. Bu da o deməkdir ki, əsas üstünlük danışıq qabiliyyətinin inkişafına verilir. Lakin digər bacarıqlar da vəhdət şəklində öyrədilir. Kurlarda siz yazı, oxu, dinləmə və dialoq kimi bacarıqları mənimsəyə bilərsiniz.
Yapon dili 5 standart səviyyədən ibarətdir: N5, N4, N3, N2, N1.
N5- Başlanğıc səviyyədir. Bu səviyyəli kursu sadə şəkildə təsvir etsək, bu səviyyəli tələbə 100-120 qrammatik forma, 250 heroqlif, 700 söz və uyğun səviyyədə danışmağı, dinləyib qavramağı,dialoq qurmağı və s. bacarmalıdır.
N4- Başlanğıc səviyyənin son mərhələsidir. Bu səviyyəni mənimsəmiş tələbə 200-220 qrammatik forma, 500 heroqlif, 1400 söz və uyğun səviyyədə danışmağı, dinləyib qavramağı,dialoq qurmağı və s. bacarmalıdır.
N3- Bu, orta səviyyənin birinci mərhələsidir. Bu səviyyəni mənimsəmiş tələbə təxminən 300 qrammatik forma, 750 heroqlif, 2000 söz və uyğun səviyyədə danışmağı, dinləyib qavramağı,dialoq qurmağı və s. bacarmalıdır.
N2- Bu orta səviyyənin son mərhələsidir. Bu səviyyəni mənimsəmiş tələbə təxminən 400 qrammatik forma, 1000 heroqlif, 2700 söz və uyğun səviyyədə danışmağı, dinləyib qavramağı,dialoq qurmağı və s. bacarmalıdır.
N1- Bu isə səviyyənin yüksək mərhələsidir. Bu səviyyəni mənimsəmiş tələbə təxminən 500 qrammatik forma, 1300-1500 heroqlif, 3000-4000 söz və uyğun səviyyədə danışmağı, dinləyib qavramağı,dialoq qurmağı və s. bacarmalıdır.
Yapon dilini öyrənmə məqsədləri
Tələbələrin mövqeyindən bu məsələyə aydınliq gətirsək müxtəlif məqsədlər ortaya çıxır. Belə ki, JLPT imtahanlarına hazıırlıq, Magistratura səviyyəsinə hazırlıq, yaponiyada işləyə-işləyə təhsil almaq məqsədi ilə hazırlıq, yerli şirkətlərdə işləyə bilmək səviyyəsində hazırlıq, Yaponiyada bakalavr səviyyəsində hazırlıq, Yaponiyada yaşamaq üçün gündəlik sadə danışıq dilinə hazırlıq və s.
Yapon dili kurslarinin faydaları:
Yapon dili qrammatik tipinə görə türk dilləri kimi iltisaqi dillərə aid olduğu üçün onun öyrənilməsi digər dillərə nisbətən bizim üçün rahatdır.
Yapon dilini öyrənmək 140 milyondan çox insanla ünsiyyət qurmaq deməkdir.
Yapon dilini öyrənməklə siz Yaponiyanın universitet, kollec, ixtisas məktəbləri, xarici vətəndaşlar üçün nəzərdə tutulan dil məktəblərində və s. təhsil ala bilərsiniz.
Bu dili öyrənməklə iqtisadi cəhətdən dünyada 2-ci yeri tutan Yaponiya dövləti ilə müxtəlif sahələrdə əlaqələr yarada bilərsiniz.
Bu dil vasitəsi ilə siz həm Yaponiyada, həm də yapon iş adamlarının fəaliyyət göstərdiyi ölkələrdə işləyə və iş təcrübəsi qazana bilərsiniz.
Bu dili öyrənməklə siz dünyanın ən yeni ixtiraları, ən müasir texnalogiyaları haqqında məlumatlar əldə edə bilərsiniz.